V Hálkově ulici v Plzni nad vídeňskou železniční tratí s unikátně řešeným nádražím uprostřed kolejiště, přístupného pro cestující z nadúrovňově vedené komunikace, se říká výstavní skříň Plzně. Fasáda původního domu v secesním tvarosloví se nedochovala. V jejím duchu se současnými prvky byla vytvořena idea fasády nové, která byla ve svém základním konceptu s jen malým rozsahem negativních změn realizována a jejíž dokončení s aplikací řady dalších prvků je předmětem dalších postupů včetně jednání s jednotlivými dodavateli. Barevné řešení včetně alternativních povrchových materiálů, jejichž návrh zpracoval ak.mal. Halata a plastika investorem propagované sovy, v návrhu zpracovaná M.A. Junkovou, čekají na své přislíbené dokončení.
V návaznosti na první dům, jehož studie byla vytvořena před více jak deseti lety, pokračovala v roce 2013 práce na sousedním domě – jeho uličním průčelí a repassi společných prostor. S ohledem na požadované zateplení obou průčelí této stavby v proluce bylo třeba původní, již zcela devastovanou uliční frontu nahradit volnou reminiscencí původního stavu.
Myšlenku pouhého zateplení s ohledem na takto působící výsledek graduovaný investor nepřipustil a zabýval se možnou náhradou původního, ortodoxně nevratného řešení.
Po odstranění lešení byla ještě i nedokončená reminiscentní fasáda – dle ohlasů – příjemným překvapením.
Vytvoření nové fasády předcházela několik kroků předprojektové a projektové přípravy. Předně zaměření stavu po zateplení bez původních architektonických prvků, fotodokumentace původního stavu a pak můj koncept obnovy, rozpracovaný dále do definic míry plasticity i barevného řešení.
Současně s řešením fasády jsem byl požádán o vytvoření konceptu dispozičních úprav v jednotlivých podlažích, především pro potřeby nájemních bytů a doprovodně i kancelářských prostor.
Dům se po své rekonstrukci stává nedílnou součástí „výkladní skříně Plzně“, kde musí svým decentnějším konceptem barevnosti obstát před výdobytky chemie ve fasádních barvách.
Některé z architektonických prvků byly provedeny klasickými fasádnickými postupy, některé byly vyrobeny z alternativních materiálů mimo staveniště a jako hotové byly osazeny na nově řešené průčelí.
OBNOVENO LÉTA PÁNĚ - 2013 - V PLZNI MĚSTĚ
Křídla dveřního portálu, zdaleka nikoliv původní, byla repasována a barevně přizpůsobena řešení celé fasády . Architektonicky nejdekorativnějším prostorem domu je vstupní vestibul s krásnými sádrovými medailony haut reliefů portrétů s tématikou lidových krojů plzeňska. Pod nánosy zabílení se našly zbytky původní barevnosti, kterou však již nelze plně identifikovat a tak výmalba bude přizpůsobena celkovému barevnému konceptu domu s důrazem na očištění repassi původní barevnosti reliefů. Dvoukřídlé dveře tepelné zábrany byly repassovány a přizpůsobeny celkovému barevnému konceptu. Původní záměr ponechat tyto dveře v jejich původní funkci a bezpečnost zajistit novou mříží se bohužel neuskutečnil a mříž nebyla realizována a původní dveře byly doplněny bezpečnostními prvky
Nerealizovaný projekt mříže v plánu za původními „lítačkami“
Architektonicky hodnotný prostor schodiště doznal změn, kterými jsem se jej snažil vrátit k jeho původním hodnotám a musel se vyrovnat se změnami, nad kterými se bude ještě pro definitivní řešení diskutovat. Barevnost byla odvozena z fasády, černý nátěr zábradlí, provedený v dobové kovářské práci byl nahrazen prvky celkového konceptu, stejně tak všechny vstupní portálové prvky do vnitřních prostor i do výtahu. Bohužel proponovaná zavěšená svítidla na podestách byla prozatím nahrazena provizorními stropnicemi, které nereflektují konkávní tvar vpadlých zrcadel a působí tak v celkovém konceptu nepatřičně. Majoritně byly ošetřeny žulové stupně, sokl byl proveden v majoritu a základní barevnost fasády se propsala do stěn a stropů včetně stříbrné fasádní barvy, užité pro čísla podlaží. S navrhovanými změnami dispozice se proměnila i situace na podestách, vstup výtahové šachty obohatil mezipodestu mezi podlažími. .
V druhé polovině roku 2014 byly dokončeny i poslední úpravy soklu domu - materiálově shodně v návaznosti na uliční vstupní portál.
S dokončením parteru byla zároveň instalována suprafenestra ve štítě domu, zhodnocená o variace na heraldické plzeňské motivy. Optické předpoklady i zkoušky na papírové maketě potvrdily její rozlišitelnost i v dálkových pohledech v kontextu s unikátním ostrovním nádražím i frontou ostatních ambiciozních městských domů Hálkovy ulice.
Po realizaci nového reminiscenčního průčelí a společných vnitřních prostor domu došlo i na částečnou proměnu schodiště domu sousedního, kde však už bylo nutno respektovat větší investice při minulých zásazích. V souvislosti s tím byly dílčím způsobem upraveny i některé kancelářské provozy.
Parter sousedního domu začíná ožívat obchodními aktivitami, dotýkajícími se prostorově i řešeného domu. Zároveň je připraven návrh barevnosti sousedního domu vpravo, který by měl vytvořit návaznou kompozici s domem řešeným.
DOBROSLAV HALATA se narodil v roce 1943 v Metylovicích.